رویداد دانش‌آموزی کدآپ - آموزش برنامه‌نویسی با زبان سی‌پلاس‌پلاس

رویداد دانش‌آموزی Code Up از تاریخ ۱۱ مرداد الی ۲۸ شهریور توسط شرکت Quera برای دانش‌آموزان متوسطه‌ی اول برگزار می‌شود. در این رویداد شرکت‌کنندگان با تفکر رایانشی و برنامه‌نویسی به زبان C++ از ابتدا آشنا خواهند شد. فضای آموزشی این رویداد علاوه بر درسنامه‌های نوشتاری، بستری برای حل و داوری تمارین نیز داراست. در کنار این بستر به هر فرد یک راهنما اختصاص می‌یابد که بصورت فردی با او در ارتباط است و بصورت هفتگی نیز کلاس آموزشی مبتنی بر حل مسئله‌ی جمعی و تعاملی دارد (مطابق با مدل آموزشی Flipped Classroom).

در کنار فضای آموزشی و راهنمایی رویداد، دو مسابقه و یک پروژه نیز وجود دارد و از دانش‌آموزان برتر در آن‌ها تقدیر می‌شود. پس از پایان رویداد نیز، به هر شرکت‌کننده کارنامه و پیشنهادهایی برای پیشروی در دنیای برنامه‌نویسی داده می‌شود.

توجه: مهلت ثبت نام این رویداد تا یک‌شنبه، ۵ مرداد است. برای ثبت نام باید در سایت کوئرا ثبت‌نام کنید و سپس با وارد کردن اطلاعات، ثبت‌نام خود را در دورۀ Code Up تکمیل کنید. اما امکان ثبت‌نام با تخفیف نیز هست. برای آشنایی با شیوه‌ی بهره‌مندی از تخفیف برای ثبت نام، اطلاعیه‌های کانال رویداد را دنبال کنید. 

ارتباط با ما

برای اطلاع یافتن از جزئیات رویداد و شرایط تخفیف، در کانال تلگرامی رویداد کدآپ عضو شوید. همچنین برای پرسش از جزئیات رویداد، می‌توانید به آیدی @codeup_info در تلگرام پیام دهید و یا با شماره‌ی 09135501591 تماس بگیرید.

محتوای آموزشی

ویژگی منحصر به فرد محتوای آموزشی رویداد، تمرینات متعدد و تمرکز بر یادگیری مسئله‌محور است. این دوره شامل بیش از ۱۴۰ درس‌نامه و تمرین است که نیازمند حدود ۷۰ ساعت تفکر، حل مسئله و کدنویسی است. 

مسابقه و پروژه

در طی این رویداد ۲ مسابقه‌ی آنلاین برنامه‌نویسی مبتنی بر دانشی که تا آن لحظه در دوره مطرح شده‌است برگزار می‌شود. همچنین در پایان دوره قرار است دانش‌آموزان پروژه‌ای گام‌به‌گام طراحی کنند تا با کدنویسی در پروژه‌ها آشنا شوند و به خروجی‌ای ملموس برسند. به نفرات برتر مسابقه‌ها و پروژه هدایایی تعلق می‌گیرد. 

راهنمایی فردی و جمعی

در حین دوره، به هر دانش‌آموز یک راهنما اختصاص می‌یابد که بصورت هفتگی با او در ارتباط است و هم به جهت انگیزشی و هم به جهت آموزشی او را راهنمایی می‌کند. هم‌چنین هر ۱۲ دانش‌آموز با هم در یک کلاس مجازی قرار می‌گیرند و بصورت مستمر این دانش‌آموزان توسط راهنمای مشترکشان در سامانه‌ای مجازی کلاس حل تمرین و رفع اشکال خواهند داشت.

ارزیابی و گواهی

در پایان دوره، علاوه بر گواهی حضور، با توجه به عملکرد دانش‌آموز ارزیابی صورت می‌گیرد و پیشنهادهایی متناسب با ارزیابی صورت‌گرفته به دانش‌آموز داده می‌شود.

ورود با حساب اجتماعی

captcha

عضویت با حساب اجتماعی

زمان‌بندی رویداد

این رویداد از ۱۱ام مرداد تا ۲۸ شهریور برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان هر هفته باید یک سرفصل جدید از مباحث را بگذرانند و در طی آن از راهنمایی‌ها و مشورت‌گیری از راهنمایشان استفاده می‌کنند. در انتهای هر هفته، دانش‌آموزان که کلاس‌بندی شده‌اند، با راهنمایشان کلاس مجازی خواهند داشت و او با رویکردی تعاملی و مسئله‌محور متناسب با ضعف‌های دانش‌آموزان، کلاس را پیش می‌برد.

در هفته‌های چهارم و هفتم که مربوط به تمرین دوره‌ای دانش‌آموزان است، مسابقه برگزار می‌شود؛ همچنین در ۲ هفته‌ی انتهایی نیز، پروژه‌ی رویداد بصورت گام‌به‌گام منتشر می‌شود. در مسابقه و پروژه به نفرات برتر جوایزی اعطا می‌شود. در پایان رویداد نیز گواهی شرکت در CodeUP و پیشنهاداتی برای پیش‌رفتن در دنیای برنامه‌نویسی به هر دانش‌آموز داده می‌شود.

زمان‌بندی رویداد

برگزارکنندگان رویداد
امین بهجتی
دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

دبیر رویداد

پویان علی‌پناهی
دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

نائب‌دبیر رویداد

سید علیرضا هاشمی
دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف

مسئول تیم محتوا

عطیه پوردرخشان
فارغ‌التحصیل ارشد دانشگاه شهید بهشتی

بزرگ تیم محتوا

علی‌اکبر غیوری
دانشجوی کارشناسی م.کامپیوتر دانشگاه شریف

مسئول کدخداهای رویداد

مائده خسروی‌زاده
فارغ‌التحصیل ع.کامپیوتر دانشگاه تهران

مسئول رسانه و روابط عمومی

سیدحسن حسینی
دانشجوی MBA دانشگاه علامه‌طباطبائی

مسئول ارتباط با مدارس

محمدمهدی شکری
دانشجوی م.کامپیوتر دانشگاه شریف

مسئول پلتفرم رویداد

حسین کریمی
دانشجوی م.مکانیک دانشگاه شریف

مسئول اجرایی رویداد

سؤالات متداول

دوره کدآپ از کی تا کی برگزار می‌شود؟

از ۱۱ مرداد تا ۲۸ شهریور قرار است با کوئرا میان دنیای کدها باشید و مثل یک شناگر تازه‌کار دست‌وپا بزنید.

این دوره پیش‌نیاز خاصی نیاز دارد؟ زبان انگلیسی؟ ریاضی؟ کامپیوتر؟

خیر، همان چیزهایی که قبلا در مدرسه خوانده‌اید کافیست. البته بلد بودن مطالب ریاضی هفتم در این دوره بهتان کمک می‌کند.

در کدآپ قرار است چه چیزی را یاد بگیریم؟

شما در این دوره قرار است در مسیر پرماجرای «برنامه نویس شدن» قدم بردارید! برای این کار، زبان C++ را درنظر گرفتیم و قرار است همه مفاهیم را از پایه بهتان یاد بدهیم و شما هم قدم به قدم یاد بگیرید. در مرحله‌ی اول با ورودی‌ها و خروجی‌های یک برنامه‌ی کامپیوتری آشنا می‌شوید و از ابزارهای حل مسئله در حل سوالات جالب دوره استفاده می‌کنید. در مرحله‌ی بعدی یاد می‌گیرید چطور سر دوراهی‌ها، مدیریت خروجی برنامه را به‌دست بگیرید و به آن بفهمانید که چه کاری باید انجام بدهد و آخرش، کارهای تکراری و حوصله سربر خودتان را به کامپیوتر می‌سپارید تا برایتان انجام بدهد! در این مسیر دو مسابقه و یک پروژه‌ی جذاب هم برایتان درنظر گرفتیم که بتوانید خودتان را محک بزنید و با آن‌ها دست و پنجه نرم کنید و جایزه باران بشوید!

در این دوره معلم هم داریم؟

در این دوره شما با یازده نفر دیگه هم‌گروهی هستید. در طول برگزاری دوره برای هر گروهی یه سرگروه وجود داره که به آن کُدخدا می‌گوییم. کُدخدای شما که از دانشجوهای همه‌فن‌حریف و باتجربه و بلد برنامه نویسی است، حکم معلم خصوصی شما را دارد و شما را راهنمایی می‌کند و هر سوالی دارید می‌توانید از او بپرسید. کدخدا به صورت هفتگی با شما و هم‌گروهی‌هاتان کلاس دارد که در آن بصورت تعاملی مسئله حل می‌کنید. همچنین به صورت تک به تک نیز با شما در ارتباط است تا شما را در سوال‌ها و آشفتگی‌های ذهنیتان راهنمایی کند.

دوره را چه کسانی طراحی و برگزار می‌کنند؟

دوره کدآپ را تیم کوئرا برگزار می‌کند. کوئرا یک استارت‌آپ (کسب‌وکار نوپا) در حوزه آموزش برنامه‌نویسی است که از دل دانشگاه شریف بیرون آمده است. دانشجوهای باحال و کاربلد و خلاق و خوش‌فکر رشته‌های مهندسی کامپیوتر و علوم ریاضی و چندتا رشته مرتبط دیگر دست‌های پشت پرده‌ی ماجرا هستن. بعضی افراد تیم فارغ‌التحصیل سمپاد هستند، بعضی‌شان مدال المپیاد‌ ریاضی و کامپیوتر دارند و بعضی‌هایشان هم مدرس المپیاد و برنامه‌نویسی مدرسه‌های خوب تهران هستند.

روز و ساعت کلاس‌ها مشخص است؟ چه روزهایی و چه ساعت‌هایی باید در کلاس‌ها شرکت کنیم؟

روز و ساعت کلاس‌ها برای همه یک‌جور نیست و بستگی به شرایط شما و هم‌گروهی‌هایتان دارد. تعیین زمان کلاس باتوجه به شرایط دانش‌آموزان و به انتخاب کُدخدا است. خلاصه که نگران نباشید، با هم راه می‌آییم.

آخر دوره گواهی یا مدرکی به ما می‌دهند؟

بله، از طرف کوئرا یک مدرک معتبر به شما داده می‌شه که می‌توانید قاب کنید و در اتاق‌تان بزنید.