Quera College

آموزش مسئله‌محور مبانی برنامه‌نویسی و تفکر الگوریتمی
با زبان‌های C، C++، پایتون و جاوا

ثبت نام

در این دوره چه می‌آموزید؟

پس از اتمام دوره شما می‌توانید مسئله‌های ساده و سخت برنامه‌نویسی را با استفاده از مفاهیم پایه (کار با ورودی و خروجی، متغیرها و آرایه‌ها، عبارت‌های ریاضی، ساختار شرط و حلقه، تابع و توابع بازگشتی) حل کرده و پیاده‌سازی کنید. با توجه به این که تفکر برنامه‌نویسی هدف اصلی دوره می‌باشد، پس از اتمام دوره شما می‌توانید به سادگی زبان‌های دیگر و یا مفاهیم دیگر در این زبان‌ها را فرا بگیرید.

این دوره برای زبان‌های C، C++، Java و Python ارائه شده و یادگیری مهارت برنامه‌نویسی را در همه‌ی این ۴ زبان امکان‌پذیر ساخته است.

چرا Quera College؟

  • تفکر الگوریتمی: در دوره اول Quera College، در هر درس‌نامه علاوه بر موضوعات مرتبط با هر ۴ زبان، مسئله‌هایی با سختی‌های مختلف مطرح شده و راه حل آن‌ها توضیح داده می‌شود تا روش تفکر الگوریتمی و تبدیل مسئله به الگوریتم و الگوریتم به کد برای هر ۴ زبان، کاملا جا بیفتد.
  • دسترسی به مدرس: همه‌ی ۹ فصل دوره بصورت آنلاین در اختیار فراگیران قرار می‌گیرد. قدرت‌گرفته از سیستم داوری خودکار Quera، تمرین‌های دوره در لحظه تصحیح می‌شوند. هم‌چنین می‌توانید با طراحان دوره بصورت آنلاین صحبت کنید و سوال‌های خود را از ایشان بپرسید.
  • گواهی Quera: در صورتی که دوره‌های کوئرا کالج را با موفقیت بگذرانید، گواهی گذراندن این دوره را کسب می‌کنید که به صورت فیزیکی و دیجیتالی در اختیار شما قرار می‌گیرد.
  • حداقل پیش‌نیازها: پیش‌نیاز شرکت در این دوره، علاقه‌مندی به برنامه‌نویسی و حل مسئله‌ است.

حل مسئله و برنامه‌نویسی، از جمله مهارت‌هایی است که «تمرین» در فراگیری آن اهمیت بسیاری دارد. به نحوی که تسلط بر برنامه‌نویسی بدون تمرین هیچ‌گاه محقق نخواهد شد.

برنامه‌نویسی، مهارتی است ترکیبی از تفکر و پیاده‌سازی. بدون تفکر مناسب نمی‌توانیم مسئله را حل کنیم و بدون مهارت پیاده‌سازی، عملا هیچ خروجی خاصی نداشته‌ایم. به همین دلیل رویکرد مسئله محور دارای اهمیت بسیاری است.


حرف زدن بی‌ارزش است، کدت را نشان بده!


Linus Torvalds، خالق هسته لینوکس

سرفصل دوره

مقدمه
پردازش و خروجی
متغیر و عبارات ریاضی
ساختار شرط
ساختار حلقه
آرایه و ذخیره سازی اطلاعات
جست و جوی کامل
تابع
مرتب سازی
توابع بازگشتی
تمرین‌های اختیاری

طراحان دوره

برای آماده‌سازی این دوره، از اساتید و دستیاران آموزشی درس مبانی برنامه‌سازی دانشگاه‌‌های سطح کشور نظرسنجی به عمل آمده و هم‌چنین توسط اساتید مجرب مبانی برنامه‌سازی در دانشگاه شریف مورد بازبینی قرار گرفته است.

حمیدرضا کامکاری
دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

مدرس برنامه‌نویسی و الگوریتم در مدارس برتر تهران و قزوین، مدال طلای المپیاد کامپیوتر

مهرداد صابری
دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

مدرس برنامه‌نویسی و الگوریتم در مدارس برتر تهران، مدال طلای کشوری و نقره‌ی جهانی المپیاد کامپیوتر

کیوان رضایی
دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

مدرس برنامه‌نویسی و الگوریتم در مدارس برتر تهران، مدال طلای کشوری و نقره‌ی جهانی المپیاد کامپیوتر

سینا ریسمانچیان
دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

دستیار آموزشی دانشگاه صنعتی شریف از سال ۹۶، توسعه‌دهنده در Quera

محمد مهدوی
دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

مدرس برنامه‌نویسی و الگوریتم در مدارس برتر اصفهان، مدال طلای کشوری و طلای جهانی المپیاد کامپیوتر

محمدمهدی شکری
دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

دستیار آموزشی دانشگاه صنعتی شریف و مدرس برنامه‌نویسی و الگوریتم از سال ۹۴، مدال طلای المپیاد کامپیوتر، قائم مقام مهندسی Quera

سؤالات متداول

آیا دوره پیش‌نیاز یا محدودیت خاصی دارد؟

خیر، دوره پیش‌نیاز و محدودیت خاصی برای ثبت‌نام ندارد.

محتوای دوره در چه قالبی ارائه می‌شود؟

محتوای دوره به صورت درس‌نامه‌هایی همراه با حل مسائل به زبان شبه کد است. پس از هر درس‌نامه، نوبت به تمرین و حل مسئله می‌رسد. تعدادی مسئلهٔ برنامه‌نویسی مطرح می‌شود که شما کد آن‌ها را نوشته و آپلود می‌کنید. سامانه داوری خودکار Quera در مدت کوتاهی کد شما را تصحیح می‌کند و نمره می‌دهد. در صورتی که نمرهٔ کامل نگرفتید نگران نباشید! می‌توانید کد خود را تغییر دهید و دوباره آپلود کنید. توجه کنید که درس‌نامه‌ها به صورت ویدئویی نیستند.

آیا محتوای دوره به صورت یکجا در اختیارمان قرار می‌گیرد؟

خیر، برای آزاد شدن محتوای هر مبحث، پیش‌نیازی از مباحث قبلی تعیین شده که شرکت‌کننده باید در آن‌ها میزان مشخصی از سؤالات را حل کرده باشد.

محتوای زبان‌های مختلف به صورت مجزا ارائه می‌شود؟

محتوایی که بسته به قواعد زبانی متفاوت است در قالب درس‌نامه‌های مجزا، و مباحث مربوط به تفکر الگوریتمی (مستقل از زبان برنامه‌نویسی) به صورت مشترک ارائه شده است.

آیا تنها درس‌نامهٔ یک زبان در اختیارمان قرار می‌گیرد؟

خیر، درس‌نامهٔ تمامی زبان‌ها (C، C++، Java، Python) به صورت همزمان در اختیارتان قرار می‌گیرد. هرچند طبیعتاً پیشنهاد ما گذراندن دوره در یک زبان خاص است.

پشتیبانی آنلاین برای شرکت‌کنندگان وجود دارد؟

بله،‌ با استفاده از سیستم پرسش‌ و پاسخ آنلاین Quera می‌توانید با طراحان دوره در ارتباط باشید و از آنان کمک بخواهید. هم‌چنین امکان پرسش و پاسخ با دیگر شرکت‌کنندگان Quera College نیز در زیر هر بخش وجود دارد.

تا چه زمانی برای به پایان رساندن دوره فرصت داریم؟

جهت حفظ پیوستگی دوره توصیه می‌شود که در حداکثر دو ماه دوره را به اتمام برسانید؛ از این رو گواهی دوره به افرادی داده می‌شود که حداکثر دو ماه پس از ثبت‌نام کل دوره را گذرانده باشند. اما برای پایان دوره مدت زمانی در نظر گرفته نشده است و شرکت‌کنندگان آزادند تا هر زمانی که مطلوبشان است دوره را ادامه دهند.

مهلت ثبت نام در این دوره تا چه زمانی است؟

ثبت‌نام در Quera College محدودیت زمانی خاصی ندارد و فعلا برای ثبت‌نام تاریخ اتمامی در نظر نگرفته‌ایم.

دوره از چه زمانی آغاز می‌شود؟

از لحظهٔ ثبت‌نام می‌توانید شروع به گذراندن دوره کنید.

Quera College دوره‌های دیگری هم برگزار خواهد کرد؟

مطمئناً، در دوره‌های بعدی سعی خواهیم کرد با نیازسنجی از جامعهٔ برنامه‌نویسان Quera، مباحث جدیدی آموزش دهیم.

بزن بریم!

در صورت وجود هرگونه سؤال یا ابهام با college@quera.ir تماس بگیرید.

ثبت نام