رهنما کالج

سلام!

مسابقه‌ی ورودی دوره‌ی کارآموزی رهنما کالج تابستان امسال همین جمعه است؛ اگر هنوز ثبت‌نام نکرده‌اید این‌جا ثبت‌نام کنید!

مسابقه ساعت ۹ صبح روز جمعه ۱۵ تیر شروع می‌شود و تا ساعت ۲۱ ادامه دارد. این زمان طولانی برای آن است که فرصت داشته باشید روی همه‌ی سوال‌ها وقت بگذارید و مسابقه از حالت رقابت سرعتی خارج شود؛ پس نگران زمان ارسال نباشید و بدانید که هیچ‌وقت برای نمره گرفتن دیر نیست!

این مسابقه از ۱۱ سوال در سبک‌های مختلف تشکیل شده است که توسط تیم طراحی Quera (محمد مهدی شکری، محمد جواد نادری، مصطفی کریمی، امیررضا پوراخوان، محمد صالح ساغرچی، امین انوری، پارسا عبداللهی و میلاد رضایی)، و البته با همراهی شرکت رهنما طراحی و حاضر شده است. این نکات را در هنگام مسابقه مدنظر داشته باشید:

 • پس از مسابقه، کشف تقلب انجام می‌شود. در صورت کشف تقلب با افراد خاطی برخورد می‌شود؛ برخورد از جنس بن کردن اکانت Quera، ارسال لیست متقلبین به شرکت رهنما، و درج سابقه‌ی منفی در رزومه برای استخدام در شرکت‌هایی که از Quera جهت استخدام استفاده می‌کنند.
 • در همه‌ی سوال‌های مسابقه از سیستم داوری Quera برای نمره‌دهی خودکار به ارسال‌های شما استفاده می‌شود؛
 • اگر سوالی در مورد صورت سوال‌های مسابقه و یا نمره‌دهی برای شما پیش آمد، در طول مسابقه می‌توانید در بخش “سوال بپرسید” با پشتیبانی در ارتباط باشید. بدلیل طولانی بودن مسابقه، با عرض پوزش، نمی‌توانیم در کل طول مسابقه در دسترس برای پاسخ سریع به سوال‌های شما باشیم؛ اما در زمان‌های مشخص‌شده‌ی زیر به سوال‌ها پاسخ داده می‌شود:
  • در ساعات ۹ الی ۱۱، ۱۴ الی ۱۶، و ۱۹ الی ۲۱
 • ۱۱ سوال مسابقه در زمینه‌های مختلفی هستند که در هریک از زمینه‌ها که مایل هستید می‌توانید سوال حل کنید و عملکرد مناسب در هر یک از زمینه‌ها باعث می‌شود شانس ورود به دوره‌ی کارآموزی را کسب کنید. پس توجه داشته باشید که نیازی نیست در همه‌ی زمینه‌ها همه‌ی سوال‌ها را حل کنید!
 • سوال‌های مسابقه در ۴ زمینه‌ی الگوریتمی، لینوکس، پایگاه داده، و پروژه‌ای خواهند بود و در هر زمینه سوال‌های با سختی‌های مختلفی مواجه می‌شوید.
 • در سوال‌های الگوریتمی می‌توانید برنامه‌ی خود را به هریک از زبان‌های C++، C، Java، Python 2، Python 3، C#، PHP، Node.JS، Perl، Go، Ruby، Obj-C، Swift، Javascript و Haskell ارسال کنید. در این سوال‌ها برنامه‌ی شما باید با ورودی و خروجی استاندارد (stdin و stdout) در ارتباط باشد. در صورتی که اولین بار است در مسابقات Quera شرکت می‌کنید، توصیه می‌شود بخش کار با Quera را مطالعه کنید تا با نحوه‌ی نوشتن برنامه‌های به این شکل آشنا شوید.
 • در سوال‌های پروژه‌ای، شما یک پروژه‌ی نیمه‌کاره دریافت می‌کنید که باید آن را تکمیل کنید، یا توضیحات پروژه را دریافت می‌کنید و باید آن را پیاده کنید. پروژه‌ها در ۴ زبان C#، Java، Python و ++C پذیرفته می‌شوند.
 • در سوال‌های دیگر هم باید طبق گفته‌ی صورت سوال عمل کنید، دو سوال با دستورات پایگاه داده و دو سوال با دستورهای shell لینوکس.
 • دوباره تأکید می‌شود که اگر حتی در یکی از ۴ زمینه‌ی گفته شده هم عملکرد مناسبی داشته باشید می‌توانید به دوره کارآموزی وارد شوید!
 • تلاش کنید برنامه‌های خود را اصولی بنویسید، برای زود فرستادن عجله نکنید. نحوه‌ی پیاده‌سازی‌ها در ورود به دوره کارآموزی تأثیر خواهد داشت.

موفق باشید!

11 دیدگاه در “رهنما کالج

 1. عرفان می‌گوید:

  سلام. قراره کارآموز قبول کنن یا توسعه دهنده ارشد؟ توی توضیحات سایت رهنما گفته بودند حتی اگر برنامه‌نویسی بلد نیستید بازم ممکنه بتونید وارد دوره بشید، اینجوری که اینجا نوشته فقط برنامه‌نویس‌های حرفه‌ای میتونن وارد شن. من قبلاً آزمون‌های کوئرا رو شرکت کردم، برای توسعه‌دهنده‌ها هم چالش برانگیزه چه برسه به یه داوطلب کارآموزی.

  • سلام
   این که سوال‌های مسابقه در زمینه‌های مختلف هستند برای این است که شما در هریک از این زمینه‌ها اگر تجربه‌ای دارید بتوانید خود را نشان دهید؛ وگرنه به هیچ وجه نیازی نیست که در همه‌ی آن‌ها سوال حل کنید.

 2. َشمیسا کاس پور می‌گوید:

  امیدوارم مثل دوره های قبلی سوالای قشنگی داشته باشیم و این که تایمش رو به این شکل گداشتین واقعا کار خوبی کردین

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *