درباره‌ی ما

ما سه تا دانشجوییم که فکر می‌کنیم می‌تونیم کارای بزرگی تو همین ایران‌مون انجام بدیم.

تا حالا به امید و لطف خدا پیش رفتیم، ازین به بعدش هم فقط و فقط چشم‌مون به عنایات خود خداست، که از غیر این نتیجه‌ای نگرفتیم 🙂

استارت‌آپ و داستان‌هاش که دیگه گفتن نداره، هیچ کاری، چه استارت‌آپی و چه غیراستارت‌آپی بدون زحمت موفق نبوده و ما هم ازش مستثنی نیستیم. البته ما هنوز خودمون رو موفق نمی‌دونیم و حالا حالاها باید منتظر باشیم تا در مورد خودمون قضاوت درست کنیم و کنند.

داستان ما هم از اونجایی شروع می‌شه که محمدجواد و مصطفی پاییز ۹۱ دستیار استاد یه درس مبانی برنامه‌نویسی شدن. قرار شد به روال هر درس برنامه‌نویسی، یه سیستم برای تصحیح تمرین‌های برنامه‌نویسی راه بندازن. خلاصه شروع کردن به پیاده‌سازی همچین سیستمی.

  IMG_7347-1 IMG_7351-1

معمولا این سیستم‌ها اونقدر باگ داشتند که تا آخر ترم می‌بایست دیباگ بشن. و باز هم معمولا آخر ترم دور ریخته می‌شدن! چون آخر ترم تازه متوجه می‌شدند که چقدر باگ داره که هنوز بهش پی نبردن 🙂

اما محمدجواد بیخیال این سیستم نشد و تصمیم گرفت یه سیستم قابل اطمینان پیاده‌سازی کنه که به راحتی توسط اساتید و دستیاران آموزشی استفاده باشه. البته حمایت‌ها و راهنمایی‌های دکتر ضرابی‌زاده هم انگیزه‌ی خوبی برای محمدجواد بود که کار رو ادامه بده. خلاصه همین‌طور ادامه داد تا رسید به SharifJudge .

اونقدر سیستم رو خوب و تر و تمیز پیاده کرد که هر کسی می‌تونست به راحتی SharifJudge رو در عرض چند دقیقه رو سرورش بالا بیاره و ازش استفاده کنه! اما خب هر کسی دسترسی به سرور مناسب نداشت که بخواد SharifJudge رو روی سرورش بالا بیاره. اینجا هم نفر سوم تیم، محمدباقر، به واسطه‌ی انجمن علمی دانشکده یه سرور از دانشکده گرفت و از اون به بعد امکان استفاده‌ی همه‌ی کلاس‌های دانشکده از SharifJudge به وجود اومد. دیگه استفاده از SharifJudge در درس‌های برنامه‌نویسی دانشکده یک روال ثابت شده بود.

IMG_7345-1

محمدجواد هم دست از ادامه‌ی SharifJudge برنداشت و امکانات بیشتری بهش اضافه می‌کرد. اینقدر این سیستم جاج خوب شده بود که در چندین مورد خارج از کشور هم از این سیستم برای درس‌های برنامه‌نویسی و مسابقات برنامه‌نویسی‌شون استفاده می‌کردند! توی ایران هم در چندین مورد در مدارس و دانشگاه‌های دیگه مورد استفاده قرار گرفت.

محمدباقر هروقت محمدجواد رو می‌دید بهش می‌گفت آقا بیا روی این سیستم کارکنیم و به بقیه‌ی دانشگاه‌ها معرفی کنیم! می‌ترکونه! محمدجواد هم می‌گفت بابا سخته ازش پول دربیاریم! باید فکر کنیم ببینیم چطوری می‌تونیم ارائه کنیم به دانشگاه‌های دیگه.

خلاصه همین‌طور گذشت تا رسیدیم به اردیبهشت ۹۴. اون موقع زمان ثبت‌نام مسابقات «Startup Trigger 2» بود. اونجا فرصت رو مناسب دیدیم که یه مقدار روی تجاری‌سازی SharifJudge کار کنیم. به لطف خدا توی اون مسابقات با ایده‌ی «آموزش تعاملی برنامه‌نویسی» اول شدیم و اون اول شدن شروعی بود که تا حالا در خدمت‌تونیم 🙂 بعدش هم از اول تابستون ۹۴ به صورت جدی کارمون رو شروع کردیم و تا آخر تابستون، یه نسخه‌ی اولیه از Quera را برای استفاده در دانشگاه‌ها و مدارس ارائه کردیم.

این داستان ادامه دارد …